Daniel Dosaru Asociatia Blondie

Vizionează acest video: https://youtu.be/ZheCEjOK0Zw sau citește textul de mai jos

Știai că cele mai recente date statistice publicate de CNAS arată că cel puțin 2 români pe zi sunt nevoiți să meargă în străinătate pentru tratamente sau operații de care viețile lor depind? - și evident că în statisticile astea mai sunt mulți alții pierduți printre dosare cu șină.În prezent, România nu are un serviciu de ambulanță aeriană. Are un singur avion cu licență de zbor doar pe teritoriul țării și în afara ei doar în cazul unei catastrofe în care sunt implicați cetățeni români.

Când auzi că scăparea ta e la sute de km distanță, nu-ți mai vine să simți frustrare, nervi sau ură pe un sistem mult prea șubred care nu îți poate oferi ce ai tu nevoie. Nu, vrei doar să ajungi acolo cât mai repede!

Statul român oferă decontarea tratamentului în afară dacă până și cel mai doctor dintre doctori semnează că în țara ta nu se mai poate face nimic, prin completarea unui formular - E112. Doar că de transport te ocupi tu singur. Și ce faci când nu ești în stare să aștepți prin aeroport sau nu poți sta pe un scaun 2-3 ore? Sau dacă legate de tine sunt câteva aparate prin care trăiești? Sau dacă copilul ăla nou-născut nu trebuie să ia contact cu absolut nimeni? Nu mai zic de cazurile în care nu există vreun zbor într-acolo (martie, aprilie, mai 2020). De copiii abandonați, nici atât.

De la debutul pandemiei și până acum, Asociatia Blondie a ajuns la zborul privat cu numarul 51, prin care 86 de copii și 6 adulți au ajuns acolo unde au șansa lor. Sau s-au întors acasă bine. Sau pentru ultima dată. Zboruri organizate cu mult greu și cu peste 815.000 de euro.

Din acest motiv îmi doresc așa mult ca Blondie să înființeze primul serviciu de ambulanță aeriană și să #luamunavion. Să fie gratis, sigur și rapid pentru oricine are nevoie să trăiască. Pentru că sutele alea de km să pară mai puține și mai accesibile.

Pe 11 aprilie este ziua mea și tot ce-mi doresc este să știu că data asta e puțin mai importantă. Și primește mai multă importanță cu fiecare cadou care va merge către avionul roz. Avionul Blondie.

Îți mulțumesc că o faci mai importantă! Noi, împreună, #luamunavion

Află mai multe despre Asociația Blondie la:

12 Apr 2021

Ioana

08 Apr 2021

Dar din dar se face Rai! :)
07 Apr 2021
Foarte frumos gestul de a strange bani pentru aceasta cauza. Sper sa reusesti sa atingi target'ul! La multi ani!

Alina

La mulți ani! 😊

La mulți ani, Daniel! Foarte tare ca ți-ai donat ziua ♥️
06 Apr 2021

06 Apr 2021

Teo

Super faina initiativa :) la multi ani frumosi, fericiti si plini de alte fapte bune!

Elena T.

La multi ani Dosi! Throw kindness around like confetti ❤️ #luamunavion
05 Apr 2021

Sănătatea e cea mai importantă, sper să reușiți!
Daniel Dosaru : Asociatia Blondie