Cel mai frumos cadou de ziua mea / The most beautiful birthday present

Adrian-Constantin Duta Asociatia Blondie

---English translation below---

Știai că cele mai recente date statistice publicate de CNAS arată că cel puțin 2 români pe zi sunt nevoiți să meargă în străinătate pentru tratamente sau operații de care viețile lor depind? - și evident că în statistile astea mai sunt mulți alții pierduți printre dosare cu șină.

În prezent, România nu are un serviciu de ambulanță aeriană. Are un singur avion cu licență de zbor doar pe teritoriul țării și în afara ei doar în cazul unei catastrofe în care sunt implicați cetățeni români.

Când auzi că scăparea ta e la sute de km distanță, nu-ți mai vine să simți frustrare, nervi sau ură pe un sistem mult prea șubred care nu îți poate oferi ce ai tu nevoie. Nu. Vrei să ajungi acolo cât mai repede. Statul român oferă decontarea tratamentului în afară dacă până și cel mai doctor dintre doctori semnează că în țara ta nu se mai poate face nimic, prin completarea unui formular - E112. Doar că de transport te ocupi tu singur. Și ce faci când nu ești în stare să aștepți prin aeroport sau nu poți sta pe un scaun 2-3 ore? Sau dacă legate de tine sunt câteva aparate prin care trăiești? Sau dacă copilul ăla nou-născut nu trebuie să ia contact cu absolut nimeni? Nu mai zic de cazurile în care nu există vreun zbor într-acolo (martie, aprilie, mai 2020). De copiii abandonați, nici atât.

Din aceste motive imi doresc așa mult ca Blondie să înființeze primul serviciu de ambulanță aeriană și să #luamunavion. Să fie gratis, sigur și rapid pentru oricine are nevoie să trăiască. Pentru ca sutele alea de km să pară mai puține și mai accesibile.

Pe 1 aprilie (amuzant, stiu) este ziua mea și tot ce-mi doresc este să știu că de data asta e puțin mai importantă. Și primește mai multă importanță cu fiecare cadou care va merge către avionul roz. Avionul Blondie.

Îți mulțumesc că o faci mai importantă! Noi, împreună, #luamunavion

Video despre activitatea asociatiei:

Website:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Did you know that the latest statistics published by CNAS show that at least 2 Romanians a day are forced to go abroad for treatments or operations on which their lives depend? - and obviously, in these statistics, there are many others lost among the files with rail.

At present, Romania does not have an air ambulance service. It has only one plane with a flight license only on the territory of the country and outside it only in case of a catastrophe in which Romanian citizens are involved.

When you hear that your escape is hundreds of miles away, you no longer feel frustration, nervousness, or hatred on a far too shaky system that can't give you what you need. Not. You want to get there as soon as possible. The Romanian state offers the settlement of the treatment abroad if even the most doctor among the doctors signs that nothing can be done in your country, by filling in a form - E112. It's just that you take care of the transport yourself. And what do you do when you can't wait at the airport or can't sit in a chair for 2-3 hours? Or are there a few devices you live with that are connected to you? Or if that newborn baby doesn't have to make contact with anyone at all? Not to mention the cases where there is no flight there (March, April, May 2020). Abandoned children, not so much.

That's why I want Blondie to set up her first air ambulance service and #luamunavion. Be free, safe, and fast for anyone who needs to live. To make those hundreds of miles seem less and less accessible.

April 1st (funny, I know) is my birthday and all I want is to know that this time is a little more important. And it gets more important with every gift that goes to the pink plane. The Blondie plane.

Thank you for making it more important! We, together, #luamunavion

Video about the activity of the association:

Website:

Împreună pentru o lume mai buna!

Catalina

La mulți ani! 😘
01 Apr 2022

Thank you for your kind soul.
29 Mar 2022

Porția de bine

Pentru cei care nu sunt așa de norocoși cum sunt eu! Sa facem din lumea asta un loc mai bun
28 Mar 2022